سیمای لقمان حکیم

لَقَدْ آتَیْنَا لُقْمَانَ الْحِکْمَةَ أَنِ اشْکُرْ لِلَّهِ وَمَن یَشْکُرْ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ

﴿۱۲لقمان﴾

 

ما به لقمان حکمت دادیم (و به او گفتیم) شکر خدا را بجای آور، هر کس شکرگزاری کند به سود خویش شکر کرده، و آنکس که کفران کند (زیانی به خدا نمی‏رساند) چرا که خداوند بینیاز و ستوده است.

(۱۲لقمان)

 

در تفسیر المیزان بحثی درباره ی جناب لقمان آمده است که بخشی از آن را نقل می کنیم:

 

پیامبر اکرم <ص> فرمودند :

لقمان ،پیامبر نبودند،ولی بنده ای بود که بسیار فکر می کرد و به خداوند ایمان واقعی داشت.خدا را دوست داشت و خداوند نیز او را دوست می داشت و به او حکمت عطا کرد.

 

امام صادق<ع>می فرمایند:

لقمان حکمت را بخاطر مال و جمال و فامیل دریافت نکرده بود،بلکه او مردی پرهیزکار،تیزبین،باحیا،ودلسوز بود.اگر دو نفر باهم درگیر می شدند و خصومتی پیدا می کردند ،میان آنها آشتی برقرار می کرد

 

لقمان با دانشمندان زیاد می نشست،او با هوای نفس خود مبارزه می کرد.او دارای عمری طولانی ،معاصر حضرت داوود و از بستگان حضرت ایوب بود.او میان حکیم شدن یا حاکم شدن مخیر شد و حکمت را انتخاب کرد.

 

از لقمان پرسیدند :چگونه به این مقام رسیدی؟گفت :بخاطر امانت داری ،صداقت و سکوت درباره ی آنچه به من مربوط نبود .

امام صادق<ع> فرمود:لقمان نسبت به رهبرآسمانیش زمانش معرفت داشت

/ 1 نظر / 27 بازدید
محب زهرا

با سلام و عرض ادب تشکر و سپاس از اینکه به وب این حقیر سر زدید و ممنون از دعا های خیرتون خداوند همه بچه های شیعه رو از شر تمامی شیاطین حفظ و در صراط مستقیم الهی نگه دارد .